Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
05.12.2018
Judocy z 9BBKPanc. wywalczyli zwycięstwo dla reprezentacji 16PDZ w Drużynowym Pucharze Wojska Polskiego w Judo. Zawody odbyły się 30.11 i 01.12.2018r. w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie-Wesołej.

 

 

Drużynowy Puchar wojska Polskiego w judo zorganizowano z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W składzie walczącej o zwycięstwo drużyny 16 dywizji wystąpili także żołnierze z 9 brygady z Braniewa: szer. Piotr Wiśniewski, szer. Henryk Kmieciak i szer. Tomasz Graban.

 

 Do walki o Drużynowy Puchar Wojska Polskiego  przystąpili zawodnicy reprezentujący pięć drużyn z poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i związków taktycznych. Turniej rozegrano w kilku kategoriach wagowych. Zawodnicy byli oceniani przez sędziów klasy międzynarodowej i związkowej (Polskiego Związku Judo): Jarosława Niewiadomskiego i st. chor. szt. mar. Adama Poździka. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał zespół złożony z przedstawicieli 16 Dywizji Zmechanizowanej przy aktywnej współpracy władz lokalnych dzielnicy Warszawa-Wesoła. Natomiast patronat medialny nad Drużynowym Pucharem Wojska Polskiego objęła Polska Zbrojna.
 
 
Organizatorzy zawodów przygotowali dodatkowe atrakcje dla mieszkańców dzielnicy i samych zawodników. Przed halą sportową odbył się pikniki militarny oraz wystawiono stoiska promocyjne informujące o służbie wojskowej. W pokazie sprzętu wojskowego i uzbrojenia zaprezentowały się jednostki wojskowe 16 Dywizji Zmechanizowanej, Komendy Głównej ŻW oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Po wyłonieniu zwycięzców odbyła się dekoracja zawodników, której dokonali przedstawiciel Dowódcy Generalnego RSZ gen. bryg. Wojciech Grabowski oraz Dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski. W klasyfikacji drużynowej triumfowała reprezentacja 16 Dywizji Zmechanizowanej. Drugie miejsce przypadło drużynie z Marynarki Wojennej w Gdyni, trzecie reprezentacji 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.
 
 
 
 
 
 
Na sukces reprezentacji zrzeszającej zawodników 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zapracowali: szer. Andrzej Umański, szer. Damian Pruszkowski (9bdow), szer. Mateusz Pisarski (1BPanc. ), szer. Piotr Sulecki (15BZ) oraz szer. Piotr Wiśniewski i szer. Henryk Kmieciak zawodnicy z 9BKPanc. Gratulujemy osiągniętego sukcesu.
 
***
 
 
Judo jest dyscypliną coraz bardziej popularną w Wojsku Polskim. O fenomenie tego sportu świadczą jego stabilne zasady. Ten sport pociąga za sobą nie tylko rozwój fizyczny, ale też pewną filozofię życia. W judo dominują zasady, jasne reguły, które w dzisiejszym świecie zanikają. Trenerzy dbają o rozwój, respektowanie zasad starszeństwa, rangi i tradycji.
 
 
 
Tekst: mjr Wojciech Turowski, mjr Marek Nabzdyjak,
Zdjęcia: nadesłane
Opr. MH