Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
30.11.2018
W 9BBKPanc. odbył się uroczysty apel, którego głównymi bohaterami byli: krwiodawcy i Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK funkcjonujący od 5. lat w jednostce wojskowej przy ul. Sikorskiego w Braniewie.

 

 

Listopad to miesiąc krwiodawców. Z okazji przypadających od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane są okolicznościowe spotkania. Jedno z nich odbyło się w piątkowy poranek (30 listopada) na placu apelowym 9BBKPanc. Podczas uroczystości, w obecności zaproszonych gości, świętowano także 5. rocznicę powstania wojskowego klubu krwiodawców, funkcjonującego w brygadzie.

 

 

9 Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej odwiedzili m.in.: starosta braniewski Karol Motyka, burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo Jakub Bornus i przedstawiciele Rejonowego Oddziału PCK w Elblągu.

 

- 5- letnia działalność Wojskowego Klubu HDK to: 874 litry 850 ml krwi, którą pozyskano podczas 54. akcji poboru krwi na terenie 9BKPanc. i 10. na terenie Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie. Do grona Honorowych Dawców Krwi dołączyły w tym czasie 304 osoby. Przeprowadziliśmy też 8 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W 1. uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy. Do grona zarejestrowanych dołączyły 552. osoby. Przeprowadziliśmy 26 prelekcji promujących idee honorowego krwiodawstwa, dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz wyrażania woli na transplantacje narządów i tkanek – podsumowuje st. chor. sztab. Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu HDK PCK działającego przy 9BBKPanc.

 

 

Apel zorganizowany w 9 brygadzie był okazją do podziękowań za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi. W gronie wyróżnionych znalazł się m.in.: mjr Michał Obolewicz ( Odznaka Honorowa PCK IV stopnia).

 

Ponad 20 osób otrzymało: złote, srebrne i brązowe odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Wśród dawców, którzy na swoim koncie mają od kilku do kilkunastu litrów oddanej krwi znaleźli się: byli i obecni żołnierze zawodowi, pracownicy RON i zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny w Braniewie. Siostry znalazły się w tym gronie nie przypadkowo, bo uczestniczyły w akcjach poboru krwi organizowanych przez Wojskowy Klub HDK PCK.

 

Kolejne osoby zostały uhonorowane klubowymi medalami i odznakami pamiątkowymi „Zasłużony dla WKHDK”. Te wyróżnienia trafiły do członków Klubu i do przedstawicieli jednostek organizacyjnych aktywnie współpracujących z Wojskowym Klubem HDK.

 

 

Odznaczenia zasłużonym dawcom krwi wręczali: ppłk Grzegorz Trojan w imieniu dowódcy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i przedstawiciel Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu.

 

- Pamiętajcie Państwo, że największą nagrodą za Waszą szlachetną działalność jest wdzięczność ludzkich serc. W imieniu żołnierzy 9BBKPanc. oraz wszystkich ludzi, którym Wasza krew przywróciła zdrowie i życie, pragnę złożyć gorące podziękowania i wyrazy szacunku za ten bezinteresowny dar – powiedział do zgromadzonych ppłk Grzegorz Trojan.

 

 

Na zakończenie Święta Krwiodawców w 9BBKPanc. był słodki poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu i specjalne podziękowania od starosty i burmistrza Braniewa.

 Galeria>>

 

opr. MH