Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Środa, 21 listopada 2018 r.
14.09.2018
To był fajnie spędzony czas - mówią rezerwiści, którzy w piątek, 14 września zakończyli ćwiczenia w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Ich szkoleniem zajmowali się żołnierze 2 batalionu czołgów.

 

Pierwsza grupa rezerwistów stawiła się w koszarach w poniedziałek 03 września, druga tura przybyła dwa dni później. Wszyscy trafili na ćwiczenia  do czołgistów.

 

- Szkolenie będzie krótkie i intensywne. W trakcie zajęć instruktorzy będą przypominać rezerwistom zagadnienia i umiejętności związane z wojskowym rzemiosłem. Pokażemy też co się w ostatnim czasie zmieniło – mówił dowódca 2 batalionu czołgów mjr Marcin Jankowski.

 

 

Rezerwiści spędzali czas m.in. na przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych, gdzie pobierali lekcje na kilku stanowiskach. Wśród zagadnień, które musieli przyswoić były takie tematy jak: składanie i rozkładanie broni pokładowej, włączanie stabilizacji czołgu, ładowanie transportera obrotowego amunicją, bojowe ustawianie pojedynczej miny przeciwpancernej i nauka jazdy czołgiem PT-91 w różnych warunkach terenowych.

 

 

Jednym z ważnych punktów nauczania było szkolenie z udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez brygadowych ratowników.

 

- Instruktorzy przygotowali naprawdę ciekawe zajęcia – mówi kpr. Rezerwy Aleksander z Elbląga, który na szkolenie rezerwy trafił po raz pierwszy. Wcześniej służył w ramach Legii Akademickiej w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej. Z aktywnego podejścia rezerwistów do zajęć zadowolony był ppor. Przemysław Borkowski, dowódca 5 kompanii czołgów żołnierzy rezerwy.

 

 

Z rezerwistami dwukrotnie spotkał się dowódca 9 brygady płk Dariusz Kosowski, który pytał m.in. o spostrzeżenia i wnioski dotyczące ćwiczeń w brygadzie, mówił też o możliwościach służby zawodowej. Na pożegnaniu, które odbyło się w brygadowej Sali Tradycji, wyróżniającym się rezerwistom dowódca brygady wręczył Listy Gratulacyjne, wszystkim dziękując za odbycie ćwiczeń rezerwy.

 Galeria>>

 

Marta Hajkowicz