Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 16 grudnia 2018 r.
07.08.2018
Nie byli na służbie, ale zachowali czujność. Dzięki ich szybkiej i zdecydowanej reakcji udało się uratować tonącego 27-latka. Na wysokości zadania stanęli żołnierze 9BBKPanc.: plut. Mateusz Krupa(bz) i szer. Marcin Piróg( 1bcz).

 

W niedzielę 29 lipca, żołnierze 9BBKPanc. wraz z rodzinami wypoczywali po służbie na plaży nad jeziorem Limajno w miejscowości Swobodna koło Dobrego Miasta. W pewnym momencie usłyszeli kobietę, która wzywała pomocy.

 

- Krzyczała, że ktoś się topi. Natychmiast wskoczyłem do wody i ruszyłem w stronę tonącego – opowiada plut. Mateusz Krupa. Za nim ruszyli: szer. Marcin Piróg i kilka osób, m.in. wypoczywający na plaży policjant i ratownicy.

 

- Pomoc się przydała, bo tonący zaczął podtapiać ratujących, ale na szczęście udało się opanować sytuację i wszyscy dotarliśmy szczęśliwie do brzegu – relacjonuje szer. Marcin Piróg.

 

Warto zaznaczyć, że do zdarzenia doszło poza obszarem strzeżonym kąpieliska. Niestety sytuacja nie dla wszystkich okazała się przestrogą. Niecały tydzień później w sobotę 04 sierpnia na tym samym kąpielisku, również poza obszarem strzeżonym przez ratowników, utonął 24-letni mężczyzna, który wypłynął na jezioro na materacu. Do tragedii doszło ok. 60 m. od brzegu. W pewnym momencie mężczyzna ześlizgnął się z materaca i zniknął pod wodą.

 

- Jego nie zdążyliśmy uratować - mówi ratownik Kazimierz Maciura.

 

 

Z bohaterami w mundurach w poniedziałek, 06 sierpnia spotkał się zarządzający kąpieliskiem Zbigniew Wójcik, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście. Dziękując za udaną akcję z 29 lipca, wręczył im symboliczne upominki i dyplomy uznania.

 

 

- Ludzie w mundurze to osoby zdyscyplinowane, sprawne fizycznie i pomocne, dlatego cieszę się, że akurat tego dnia przebywaliście na terenie naszego obiektu; i mimo, że byliście po służbie, to w chwili zagrożenia, zareagowaliście błyskawicznie i dzięki waszej pomocy, udało się uratować życie człowieka. To postawa obywatelska godna naśladowania - mówił do bohaterów dyrektor Zbigniew Wójcik.

 

 

Kąpielisko nad jeziorem Limajno w miejscowości Swobodna koło Dobrego Miasta to atrakcyjne miejsce wypoczynku i jedna z najnowszych inwestycji w gminie.

 

 

- W pogodne dni, a takich ostatnio nie brakuje, odwiedza nas coraz więcej  osób. Kąpielisko jest strzeżone, ale nie wszyscy korzystają z wyznaczonych, bezpiecznych stref. Pamiętajmy, że woda to żywioł, którego nie można lekceważyć - apeluje ratownik Kazimierz Maciura.

 

 Galeria>>

 

Marta Hajkowicz