Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Niedziela, 16 grudnia 2018 r.
02.08.2018
W środę, 1 sierpnia odbył się apel z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największej zbrojnej akcji podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Planowana na kilka dni akcja, trwała ponad dwa miesiące. Dla stolicy walka o wolność była czymś oczywistym – jej mieszkańcy chcieli odpłacić Niemcom za bombardowania we wrześniu 1939 r, za 5 lat ciężkiej okupacji z łapankami, upokorzeniem i egzekucjami. Podjęcie walki miało przyspieszyć wyzwolenie miasta, a zarazem wyjaśnić sytuację polityczną. Polacy chcieli objąć władzę nad Warszawą przed wkroczeniem Armii Czerwonej, gdyż wtedy Rosjanie musieliby tę władzę zaakceptować bądź złamać ją siłą “na oczach” całego świata. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Niestety, zaledwie 5 tys. polskich żołnierzy było dobrze uzbrojonych, Niemcy natomiast dysponowali bronią pancerną, artylerią i lotnictwem. To w znacznym stopniu zawarzyło na końcowym efekcie tego patriotycznego zrywu. Mimo, że nie udało się niestety zawładnąć najważniejszymi pozycjami strategicznymi, jak dworce, mosty czy lotniska a  niestety już pierwszego dnia powstania zginęło około 2 tys. Polaków, stolicę ogarnął ogromny entuzjazm, na zdobytych budynkach powiewały polskie flagi, a ludność cywilna garnęła się do pomocy.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele Komendy Głównej Armii Krajowej podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

W tragicznych dniach powstania warszawskiego zginęło około 170 tys. mieszkańców stolicy, w tym 16 tys. żołnierzy. W trakcie walk i już po ich zakończeniu wściekli Niemcy zburzyli ogromną ilość zabudowań, zniszczyli wiele cennych zbiorów i zabytków. 1 sierpnia to dzień, o którym musimy pamiętać i którego pamięć należy przekazywać przyszłym pokoleniom. To bardzo ważny moment, kiedy przywołujemy w pamięci obrazy walczącej Warszawy, na chwilę przestajemy się spieszyć, przestajemy myśleć o codzienności i oddajemy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie w imię obrony wartości. Niech w chwili refleksji towarzyszą nam wówczas słowa Marszałka : „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.


Galeria>>

 

p.Dawidziuk Dorota