Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
11.06.2018
Eksploratorzy ze Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego BATORY działającego przy Klubie 9BBKPanc., to nie tylko odkrywcy historii. W sobotę 09 czerwca zorganizowali proekologiczną akcję sprzątania rzeki Pasłęki.

 

 

To była wspólna inicjatywa przyjaciół. Członkowie dwóch stowarzyszeń: grupy nurkowej SCUBAMANIAK DG Łomża i Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego „Batory” spotkali się na brzegu rzeki Pasłęki w Braniewie, na terenie przystani żeglarskiej. Nurkowie, wśród nich braniewianin Andrzej Barański wskoczyli do wody i przeszukiwali dno rzeki.

 

 

Członkowie stowarzyszenia działali na brzegu rzucając do wody magnesy neodymowe, za pomocą których wyciągali różnego typu niespodzianki.

 

- W ciągu 5 godzin przeszukaliśmy 100 metrowy odcinek rzeki. O tym jak mocno był zanieczyszczony świadczy plon naszych poszukiwań – mówi Tomasz Kamiński, szef Stowarzyszenia „Batory”.

 

  

 

Z wody na brzeg wydobyto ponad 700 kg śmieci, w tym: śmietniki, wózki na zakupy, koło od niemieckiej armaty z czasów II wojny światowej, niemiecką maskę przeciwgazową, czaszkę konia, a nawet granaty i pociski. O niebezpiecznym znalezisku zostały poinformowane odpowiednie służby. Na miejsce przybyli policjanci i saperzy z 9 brygady, którzy ze względów bezpieczeństwa zamknęli okoliczne ulice i ewakuowali mieszkańców z pobliskiego targowiska. Granaty i pociski zostały wywiezione przez nich na poligon, gdzie je zneutralizowano.Galeria>>

 

Marta Hajkowicz