Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
15.05.2018
W maju (07-11.05.2018) na obozie szkoleniowym gościliśmy w 9 brygadzie uczniów z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka. Młodzież z pierwszej klasy liceum przeszła 5-cio dniowe szkolenie wojskowe.

 

 

Kadeci z I LO z Pasłęka po raz pierwszy odbyli szkolenie w jednostce wojskowej pod opieką nauczycieli: Moniki Kucińskiej i Bolesława Czechowskiego. Dopisało im „Żołnierskie szczęście”, bo mieli doskonałą, prawie tropikalną pogodę. Program obozu obejmował m.in. zaprawy fizyczne, trening musztry, szkolenie strzeleckie i marsz kondycyjny. Młodzież uczestniczyła również w spotkaniu z historykiem Tomaszem Glinieckim - autorem książek o tematyce wojennej.

 

Oto jak wspominają swój pobyt w jednostce:

 

Od pierwszego dnia wszyscy musieli dostosować się do regulaminu i przestrzegać porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 Potem zaprawa fizyczna o godz. 6.30. Na początku nie wszyscy byli przygotowani na taki wysiłek, więc odbywali marsz. Były też pewne problemy z utrzymaniem porządków w izbach żołnierskich, ale metoda „musztry bojowej” czyli do pełnego opanowania danej czynności, szybko przyniosła skutek.

 

 

We wtorek zapoznanie się z blokiem szkolenia, czyli bazą dydaktyczną 9 brygady i wizyta w kompanijnym magazynie broni. Składanie i rozkładanie „berylów” było frapującą lekcją dla naszych kadetów, a także poznanie innych rodzajów broni strzeleckiej. Następnie spotkanie z autorem książek o tematyce wojennej Tomaszem Glinieckim w Klubie 9BBKPanc. Później hala sportowa lub basen miejski w Braniewie.

 

 

W środę odbyło się strzelanie z karabinka pneumatycznego. Wyniki były bardzo dobre. Zwyciężył Damian Zarychta, który uzyskał 42 punkty. Na punkcie nauczania nasi uczniowie doskonalili swoje umiejętności w nauce celowania oraz przyjmowania różnych pozycji strzeleckich. Po obiedzie trening musztry, następnie hala sportowa i basen dla zainteresowanych. O godz. 22.00 codziennie padała komenda „Kompania capstrzyk, capstrzyk”. Kadeci kładli się wyczerpani do snu…..

 

W czwartek po śniadaniu kadeci udali się na marsz czyli przemieszczenie plutonu na dużą odległość do Fromborka, po drodze zaliczając drużynowy marsz na orientację, który w założeniu taktycznym miał na celu likwidację grup dywersyjno-rozpoznawczych przeciwnika. Zwiedziliśmy też pozostałości po umocnieniach II wojny światowej czyli tzw. „PANZREWERK NR 1 III RZESZY”, grodzisko Prusów „BOGDANY” i Frombork. W drodze powrotnej zwiedziliśmy cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej. Ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy.

 

 

W piątek rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie p.o. dowódcy 9 brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego. Przez cały pobytu, uczniom dopisywała znakomita atmosfera. Na pewno nie był to dla nas stracony czas. Nasza klasa doskonaliła współdziałanie w zespole Znamy już dobrze zasady służby wojskowej i pobytu w jednostce wojskowej. Z niecierpliwością czekamy więc na następny obóz , który odbędzie się w maju 2019 r.

 

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy!

 

 

Uczniowie /kadeci/ I klasy mundurowej – LO- ZSEiT PASŁĘK przy współpracy opiekunów:

mgr Monika KUCIŃSKA nauczyciel szkolenia wojskowego

mjr rez. Bolesław CZECHOWSKI

Opr. Marta Hajkowicz