Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
16.04.2018
16 kwietnia to dzień, w którym swoje święto obchodzą żołnierze wojsk inżynieryjnych. W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej z tej okazji podczas porannego apelu wyróżniono najlepszych spośród nich.

 

W 9BBKPanc. Święto Wojsk Inżynieryjnych obchodzą m.in. saperzy z patrolu rozminowania. Podczas apelu odebrali zasłużone wyróżnienia, a ich dowódca st. chor. sztab. Stanisław Śmigielski został wyróżniony Odznaką Honorową Wojsk Lądowych, przyznawaną przez Dowódcę Generalnego RSZ.

 

 

 

 

Za ofiarną służbę dziękował dziś saperom dowódca 9BBKPanc. płk Dariusz Kosowski. W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej funkcjonuje patrol rozminowania, który zajmuje się m.in. oczyszczaniem terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. W zdecydowanej większości są to niebezpieczne pamiątki po II wojnie światowej.

 

 

Do realizacji zgłoszeń saperzy z Braniewa są wzywani średnio 300 razy w roku. O ich pracy w terenie często informują lokalne media.

 

 

Żołnierze z patrolu rozminowania 9BBKPanc. obsługują północno – zachodnią część woj. warmińsko – mazurskiego, w tym powiaty: braniewski, elbląski i bartoszycki. Tylko w tym roku, brygadowi saperzy podjęli i zneutralizowali już ok. 1500 sztuk różnego rodzaju amunicji bojowej, realizując 50 interwencji.

 

 

Saperzy z Braniewa prowadzą również szkolenia profilaktyczne na temat niebezpieczeństw zawiązanych z nieodpowiednim obchodzeniem się z przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi. Prowadzą wykłady w szkołach i przy każdej okazji apelują o ostrożność.

 

- Pozostałości z czasów II wojny światowej mogą być bardzo niebezpieczne. Nie należy ich samodzielnie sprawdzać, ani przemieszczać. O znalezieniu takiej „pamiątki” należy jak najszybciej zawiadomić policję i oznaczyć teren – przypomina st. chor. szt. Stanisław Śmigielski, dowódca patrolu rozminowania nr 9 z 9BBKPanc.

 

Marta Hajkowicz