Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
14.04.2018
W dniach 09-13.04.2018 r. w bazie Adazi na Łotwie przebywali w ramach rekonesansu żołnierze kolejnej trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

 

 

 

 

W dniach 09-13.04.2018 r. w bazie Adazi na Łotwie przebywali w ramach rekonesansu żołnierze kolejnej trzeciej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej. Żołnierze wchodzący w skład grupy przyglądali się codziennej działalności żołnierzy PKW oraz pozostałych nacji wchodzących w skład eFP BG (enhanced Forward Presence Battle Group).  Plan rekonesansu został uzgodniony wspólnie przez Dowódcę II zmiany mjr Leszka WOŹNEGO i Dowódcę III zmiany PKW Łotwa mjr Arkadiusza SKÓRNÓGA, w taki sposób aby oficerowie grupy rekonesansowej mogli jak najwięcej zobaczyć i zebrać informację dotyczące zadań jakie wykonują polscy żołnierze na Łotwie. W rekonesansie wziął również udział mjr Robert CHUPKA wyznaczony na stanowisko Dowódcy IV zmiany PKW Łotwa, który ze swoimi żołnierzami przybędzie na Łotwę dopiero w grudniu. Podczas kilkudniowego pobytu na Łotwie członkowie rekonesansu dowiedzieli się dużo o charakterze zadań realizowanych przez eFP BG jak również prze 1. Łotewską Brygadę Piechoty Zmotoryzowanej. Przyglądając się pracy żołnierzy II zmiany PKW na stanowiskach funkcyjnych, dopytywali się o problemy na jakie żołnierze kontyngentu napotkali podczas misji i w jaki sposób udało się im je pokonać. W przedostatnim dniu rekonesansu dowódca kompanii czołgów por. Wojciech TUCHALSKI zabrał przyszłych dowódców kontyngentów oraz towarzyszących im oficerów na obiekty szkoleniowe znajdujące się na poligonie Adazi. Omówił zasady korzystania z poszczególnych strzelnic czołgowych i broni strzeleckiej, wskazywał najlepsze drogi dojazdowe i zasady poruszania się po terenie poligonu pojazdami wojskowym.

Jednym z przyjemnych punktów rekonesansu dla żołnierzy  przybyłych z Polski było zwiedzanie pięknego starego miasta Rygi, podczas którego zapoznali się historią tego miasta oraz Łotwy.

Na zakończenie rekonesansu odbył się briefing, w którym uczestniczyli oficerowi przybyli z Polski oraz ich odpowiednicy pełniący służbę w ramach II zmiany PKW Łotwa, podczas którego został podsumowany cały pobyt grupy w bazie Adazi. Omówiono szczegółowo każdy aspekt działalności polskich żołnierzy na terenie Łotwy w ramach eFP BG, zwracając szczególną uwagę na zasady współpracy z wojskami sojuszniczymi.  

 

 

 

Galeria>>>

 

Tekst, zdjęcia:  ppor. Małgorzata Zakrzewska, st.chor. Sebastian Wachek

PKW Łotwa