Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Sobota, 19 stycznia 2019 r.
14.04.2018
W dniu 11.04.2018 r. do bazy Adazi na Łotwie przybyli Reprezentanci Wojskowi oraz Stali Przedstawiciele Narodowi Sił Sojuszniczych NATO w Europie.

 

 

 

 

W dniu 11.04.2018 r. do bazy Adazi na Łotwie przybyli Reprezentanci Wojskowi oraz Stali Przedstawiciele Narodowi Sił Sojuszniczych NATO w Europie, wśród których był również Szef Pionu Operacyjnego ds. NATO  gen. dyw. Marek MECHERZYŃSKI wraz z Doradcą ds. Obronnych, Radcą - Ministrem Michałem PIWOWAREM. Przybyłych gości przywitał Dowódca 1 Łotewskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej - płk Ilmars A. LEJINŚ oraz Dowódca Batalionowej Grupy Bojowej - ppłk Sean M. FRENCH przy asyście dowódców wszystkich kontyngentów wchodzących w skład eFP BG (enhanced Forward Presence Battle Group). Po oficjalnym przywitaniu delegacja wraz z witającymi ją żołnierzami udali się na obiad. Następnie płk LEJINS wraz z ppłk FRENCH przedstawili przybyłej delegacji prezentacje, podczas których szczegółowo zostały omówione zadania jakie wykonuje na  Łotwie Batalionowa Grupa Bojowa, oraz jakie przedsięwzięcia są do wykonania w najbliższym czasie. Następnie delegacja z Brukseli została zapoznana z infrastrukturą bazy Adazi oraz przyległego do niej poligonu. Dla przybyłych gości został również przygotowany pokaz sprzętu jakim dysponuje eFP BG, podczas którego największym zainteresowaniem cieszył się czołg Leopard 2A6, który znajduje się na wyposażeniu armii hiszpańskiej oraz polski czołg PT-91 „Twardy”. Gen.dyw. Marek MECHERZYŃSKI wraz z Ministrem Michałem PIWOWAREM odwiedzili także polskich żołnierzy w rejonie stacjonowania, gdzie zostali zapoznani z pozostałymi jednostkami sprzętowymi, którymi dysponują polscy żołnierze na Łotwie.

Kolejnym punktem wizyty był briefing gdzie Dowódca PKW Łotwa mjr Leszek WOŹNY przedstawił zadania, które spoczywają na polskich żołnierzach oraz zamierzenia na najbliższy okres. Na zakończenie  Pan Generał wraz z Panem Ministrem dokonali wpisu do księgi pamiątkowej PKW, po czym otrzymali od Dowódcy PKW plakietkę rozpoznawczą II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz pamiątkowy ryngraf.

  Pan gen. dyw. Marek MECHERZYŃSKI podziękował za upominki oraz za doskonałą organizację wizyty i wręczył mjr Leszkowi WOŹNEMU pamiątkowy ryngraf.

 

 

 

 Galeria>>>

 

Tekst, zdjęcia:  ppor. Małgorzata Zakrzewska, st.chor. Sebastian Wachek

PKW Łotwa