Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Środa, 15 sierpnia 2018 r.
06.10.2017
Dopisali nie tylko mieszkańcy. Pogoda też nie była najgorsza. Trochę wiało, ale nie padało. 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej świętowała obchody swoich 23. urodzin w centrum miasta. W czwartek zorganizowaliśmy: piknik militarny i apel.

 

 

 

 

 

- Byłem w zasadniczej służbie wojskowej kilkadziesiąt lat temu, dlatego z chęcią tu przyszedłem, żeby zobaczyć jak wojsko wygląda teraz – powiedział nam Piotr z Braniewa, który oglądał armatę przeciwlotniczą (ZU23-2K), wystawioną na placu pod Bazyliką Mniejszą w ramach pikniku militarnego. Na plac przyjechały też na specjalnych nakładkach gumowych czołgi PT-91. Można było podziwiać: opancerzony transporter rozpoznawczy (BRDM-2rs) i samochód patrolu saperskiego. Każdy chętny mógł porozmawiać z żołnierzami albo spróbować żołnierskiej grochówki.

 

 

 

Finałem świętowania był apel z udziałem żołnierzy, na który przybyli zaproszeni goście. Wśród nich m.in. parlamentarzyści i samorządowcy.

 

- Dziękuję za pokolenia pancerniaków, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, ale też dziękuję za to co dziś robicie. Dziękuję za misje poza granicami kraju, w których bierzecie udział, ale też za szybką, sprawną i skuteczną pomoc powodzianom na Żuławach – mówił do żołnierzy wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki.

 

 

 

Spotkanie  z żołnierzami w centrum miasta zakończyła defilada wojskowa. Oprócz żołnierzy wzięli w niej udział goście: młodzież z klas mundurowych z Braniewa i Pasłęka oraz konny oddział Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Uroczystości zakończyły się po zmroku, przy blasku pochodni.

 Galeria>>

 

M.Hajkowicz/fot.M.Ronowski