Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.
14.04.2017
Saperzy z 9BBKPanc. podobnie jak ich koledzy w całym kraju obchodzić będą 16 kwietnia Święto Wojsk Inżynieryjnych. W piątek zostali wyróżnieni podczas porannego apelu brygady.

 

 

 

W strukturze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej funkcjonuje patrol rozminowania nr 9. Pododdział, którym dowodzi st. chor. Stanisław Śmigielski wykonuje zadania na rzecz społeczności północno - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego. Działa na terenie powiatów: elbląskiego, braniewskiego i bartoszyckiego.

 

Saperzy przede wszystkim zajmują się usuwaniem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, które często znajdowane są i zgłaszane przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Jedną z ważnych form ich działalności jest także akcja profilaktyczna prowadzona m.in. w szkołach. Koordynatorem pracy patrolu jest Szef Wojsk Inżynieryjnych brygady mjr Paweł Błaszczyk.

 

Saperzy to zapracowani żołnierze. Tylko w tym roku interweniowali już 60 razy. Wynikiem podjętych działań było unieszkodliwienie ponad 300. różnego rodzaju pocisków, granatów, min, bomb oraz innych rodzajów amunicji pochodzenia wojskowego z okresu I i II wojny światowej.

M.Hajkowicz,S.Smigielski