Strona Główna
AKTUALNOŚCI
Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.
17.03.2017
Przez nieuwagę, podczas porządków, w ognisku znalazł się pocisk, który eksplodował. Na miejscu zjawili się policjanci z Braniewa, antyterroryści z Olsztyna i saperzy z 9BBKPanc.

 

Do zdarzenia doszło we wtorek (14.03) na terenie gminy Pieniężno.

 

Małżeństwo wraz z 34 -letnią córką robiło porządki na podwórzu. Z uwagi, iż zebrała się spora ilość liści oraz pozostałości po zimie, postanowili rozpalić ognisko. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że w ognisku znalazł się pocisk. Pod wpływem temperatury doszło do eksplozji. Stojąca najbliżej ogniska kobieta, doznała obrażeń kończyn dolnych. Z uwagi na urazy została przewieziona do Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu.

 

Na miejscu zdarzenia wraz z funkcjonariuszami z Braniewa, pracowali antyterroryści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz saperzy z patrolu rozminowania 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. W obrębie ogniska zostały odnalezione odłamki, które świadczyły, iż mógł być to pocisk artyleryjski.

 

Policja i saperzy apelują:

 

Zwróćmy uwagę podczas porządków co podnosimy z ziemi. Kryje ona w sobie wiele skarbów, w tym niestety niebezpiecznych pozostałości po wojnie. Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od tego kiedy został wyprodukowany zachowuje swoje właściwości wybuchowe.

Opr. M.Hajkowicz